Wesołych Świąt

Idą święta. Dzieci poprosiły: “Tato, tato, zrób nam coś fajnego”. Cóż, który rodzic oprze się takiemu dictum? Pogrzebałem w moich śmieciach (czyt. przydasiach), no i wygrzebałem plastikową obudowę kontaktu od halogenów, kawałek sztucznej choinki…

Coś to przypomina, ale na pewno nie jest to “fajne”, mierząc miarą dziecka. Hmmm. Pomyślmy o jakiś atrakcjach… parę led zielonych, parę led czerwonych… dwa tranzystory, dwa stare kondensatory, parę rezystorów… tworzymy multiwibrator astabilny, podłączymy do tego parę LED’ów szeregowo, zasilanie z bateryjki 9V i powinno całkiem ładnie umilać nam czas mruganiem. Żeby podnieść “atrakcyjność” zabawy tym prostym urządzeniem, postanowiłem dorzucić jeszcze potencjometr, do regulacji częstotliwości drgań. Do roboty.

Zaczynamy od lutowania rezystorów do diod LED.

Rezystory należy dobrać do prądu nominalnego na diodzie (+/-), tak żeby uzyskać odpowiednie natężenie światła i nie przekroczyć wartości maksymalnych (należy pamiętać też o wydzielanym cieple, które wpływa na przewodzenie diody).

Gdy polutowaliśmy już diody do rezystorów, należy połączyć te diody równolegle tworząc obwód.

Złożony układ testujemy:

Jeden z kondensatorów (ten srebrny) to już nieźle był spuchnięty, wymieniłem go na analogicznego “Minela” – myślę, że taką zabawkę wytrzyma.

Skoro części ze szrotu działają, to robimy pająka.

Jako że użyte kondensatory pamiętają czasy mojego dziadka, to na wszelki wypadek, jakby który jednak postanowił się rozszczelnić, zalałem to dokładnie klejem. Zresztą nie mam pokrywki, a układ przed ciekawskimi rączkami dzieci trzeba jakoś zabezpieczyć.

Dorobiłem jeszcze klapkę na baterię 9V (nie mam zdjęcia). Przełącznik Unitrowski z zakładów w Gniewie.

Czas na choinkę. Tutaj należy zrobić jakieś rusztowanie na którym trzymać się będą diody.

Teraz tylko ubrać liście, dodać jakąś gałkę potencjometru i gotowe.

Na szczycie zaś piękna, pozłacana zielona dioda CQXP 61.

Przedstawione rozwiązanie nie jest idealne i ma służyć raczej inspiracji. Kondensatory są stare, nie trzymają pojemności, co skutkuje nierównomiernymi okresami świecenia, rezystory, potencjometr i diody dobrane są przypadkowo (na oko) – całość powstała w dwa wieczory i taka właśnie ma być, prosta, łatwa i dająca dużo radości przed świętami.

Wesołych Świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *