Szlifierka Taśmowa – cz. 6

Porzednia część – tutaj.

W tym tygodniu zacząłem od dobrania odpowiedniego położenia szlifierki, tak by uzyskać prawidłowy naciąg paska klinowego przeniesienia napędu. Pasek kupiłem najtańszy w sklepie samochodowym, a potem dorobiłem do niego odpowiednie kółka.

Nie obyło się bez dodatkowych regulacji i przesunięcia mechanizmu prowadzenia taśmy ściernej.

Gdy dobrałem już odpowiednie odległości, przystąpiłem do konstruowania mechanizmu naciągania paska. Idea zbliżona do skonstruowanego już wcześniej naciągu taśmy ściernej. Poniżej gotowy mechanizm z dwoma ścianami obudowy:

Następnie całość została przeze mnie umieszczona w pionie, poprzez dodanie podstawy:

Można przystąpić do testów naciągu paska klinowego.

Gdy mamy już pewność, że mechanizm naciągu działa, czas na resztę ścianek obudowy szlifierki oraz mechanizm elektryczny.

Wstępne uruchomienie tak złożonej szlifierki dało pozytywne rezultaty. Nic się nie rozleciało, nic nie pękło… Nie jest jednak różowo. Dolny wałek ma za duży bezwład, co powoduje, że podczas obracania przesuwa się w kierunku prawej krawędzi i zaczyna ocierać o nią, co może doprowadzić do nadpalania się drewna, a nawet pożaru. Przesunięcie osi kółka napędowego poprawiło problem, ale go nie rozwiązało – tarcie nie następuje od razu i jest to raczej skutek powolnego przemieszczania się kółka pod wpływem siły naciągu paska klinowego. Jest to problem do przemyślenia i skorygowania, nie testowałem jeszcze jak ten mechanizm zachowa się z założoną taśmą ścierną. Co nie zmienia faktu, że szlifierka działa, a my jesteśmy blisko finiszu. Większość problemów została już rozwiązana, choć odpowiedni dobór położenia elementów może wymagać przebudowy kilku z nich. To normalne, gdy tworzymy coś z niczego, nie da się wszystkiego wymyślić od razu.

Do następnego razu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *