Prosty generator funkcyjny – cz. 5 – XR-2206

Poprzednia część – tutaj.

Krucho ostatnio u mnie z czasem, ale staram się doprowadzać do końca po kolei wszystkie projekty, które aktualnie mam na tapecie, więc czas już na odkurzenie także i tego. I właśnie ten brak czasu skłonił mnie do zrewidowania moich szczytnych planów opracowania tego od zera – postanowiłem jednak wykorzystać gotowy układ generatora.

Ha. Dobry  żart. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. W technologii THT nie ma już chyba żadnego producenta, który by coś takiego jeszcze produkował. Istniały kultowe można by powiedzieć układy, ale odeszły one do lamusa historii, a chcąc kupić niektóre z nich, należy się przygotować na wydatki i to duże…

I tak, mieliśmy kiedyś do wyboru:

  1. ICL8038  – w zakresie do 300 kHz, wycofany z produkcji w 2004 roku. Teoretycznie można to jeszcze kupić, z jakiś zapasów magazynowych.
  2. MAX038 – o bardzo szerokim spektrum (do 20 Mhz), precyzyjny, bardzo rozpowszechniony i popularny, nie produkowany od około 2008 roku. Nawet przez chwilę go rozważałem, ale podstawowym minusem tego układu, przez jego funkcjonalność była cena, która teraz potrafi osiągnąć nawet ponad 200 zł za sztukę. Strach zresztą kupować, bo po tym jak Maxim wycofał się z produkcji, jest to układ masowo podrabiany w Azji. Płacić zaś ponad 200 zł za coś, co może być podróbką, to czysta bzdura.
  3. Kości produkcji EXAR, w tym XR-2206. Kompletny średniak pośród powyższych dwóch.  Od biedy da się osiągnąć na nim przebiegi ~1 Mhz. Popularny ze względu na chińskie moduły generatorów DIY (o bardzo kiepskiej konstrukcji). Masowo podrabiany, ale dzięki temu obecnie cały czas dość tani (choć w zasadzie szansa trafienia podróbki jest bardzo duża).

Można co prawda pokusić się o stworzenie czegoś wykorzystując przetworniki analogowo-cyfrowe, ale podstawowy problem takiego rozwiązania to skala integracji – nie chce mi się tracić nerwów i czasu na lutowanie z dokładnością do milimetrów.

Szukając jakiejś rozsądnej alternatywy nie będącej chińskim schematem, trafiłem na schemat aplikacyjny TAN-005 i zrozumiałem, że nie ma po co dalej szukać. To jest to, spełnia wszystkie moje wymagania, w zasadzie mam wszystkie części, oprócz kilku potencjometrów i samego układu… który zresztą kupiłem na Allegro za ok. 21 zł z wysyłką.

Schemat wbiłem do KiCad, stworzyłem sobie wzór PCB i zamierzam w najbliższym czasie zamknąć raz na zawsze temat generatora do warsztatu.

Jeżeli kogoś interesują efekty mojej pracy, to kompletny projekt KiCad jest do ściągnięcia – tutaj.

Dalszy ciąg nastąpi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *