Linux, WIFI oraz Access Point – jak uniknąć pułapek

W końcu udało mi się uruchomić opisywany tutaj router. Oj, zeszło się z tematem, zeszło. Dużo po drodze pułapek, zaułków, frustracji, ale oficjalnie można powiedzieć, że router działa.

Najbardziej namęczyłem się nad wyborem odpowiedniego urządzenia WIFI. Popularne na allegro badziewia na chipsecie Ralink mt7601u nie będą działały. Kernel obsługuje tylko tryby STA, zaś tryby Master, AP nie są dostępne. Powstało bardzo wiele forków na GitHub, które rozbudowywały sterowniki producenta i dostosowywały je do kerneli z rodziny 4.x, ale nawet tego rodzaju przeróbki nie dają już rady, zresztą autorzy tego rodzaju rozwiązań idą po najmniejszej linii oporu, często później nie przejmując się już dalszym rozwojem. Niektóre sterowniki mają również problemy z 64 bitowymi jądrami. Generalnie, jak ktoś się lubi bawić, to proszę bardzo, ale nie polecam, bo trzeba mieć wiedzę z zakresu pisania sterowników dla jądra Linuksa, także amator sobie na pewno nie poradzi. 90% sterowników nie zadziała bez przeróbek. Nawet to, że się uruchomią, jak w moim przypadku, nie świadczy o tym, że będą działać (w najlepszym podejściu uzyskałem access point, ale działający w trybie OPEN, o nazwie HT_AP0 której nie mogłem zmienić).

Dobierając urządzenie do potrzeb konfiguracji na nim access point, warto przejrzeć wiki Linux Wireless, gdzie opisane są dostępne sterowniki i urządzenia z nimi współpracujące. Nie jest to jednak wystarczające, dlatego, że można się i tak wpakować na minę. Dlaczego? Z powodu wielu wersji tego samego urządzenia, wypuszczanego przez producenta. Pokażę to na swoim przykładzie. Po przeanalizowaniu wyżej wspomnianej wiki, oraz dostępności urządzeń w pobliskim sklepie dla idiotów (bo na Allegro same Ralinki), wybór mój padł na TP-LINK TL-WN822N, który, według informacji na różnego rodzaju stronach miał być obsługiwany przez chipset RTL8192cu. Tymczasem po zakupie okazało się, że siedzi tam chipset RTL8192eu, którego nie ma nawet w kernelu! Na szczęście sterowniki do tego modelu obsługują tryb AP. Po dokładniejszej analizie, okazało się, że w pierwszych dwóch wydaniach tej kary, były tam chipsety Atheros, potem nagle producent zmienił dostawcę na Realtek.  Dlatego, przed zakupem warto skonfrontować numer wersji z pudełka, ze stroną na temat sprzętu, np. WikiDev. Choć i to może nie wystarczyć – nie wszystko tam jest.

Ale to jeszcze nie wszystko. Żeby uzyskać możliwość bezproblemowego konfigurowania tego urządzenia w trybie AP, należy skonfigurować je z hostapd, który wymaga, żeby urządzenie było zgodne z interfejsem nl80211. A nie wszystkie urządzenia działają w ten sposób, np. wspominany wyżej mt7601u.

Jak widać, dobór sprzętu do Linuxa trzeba potraktować w sposób bardzo rozważny, nie wierzyć w różnego rodzaju opisy sprzedawców na Allegro (dla których to, że kiedyś producent dał sterowniki do trybu AP, jest jednoznaczne, że ta karta będzie działać w Linuksie w tym trybie). Nie można do tego podchodzić w sposób niefrasobliwy jak w przypadku Windows. Mam nadzieję, że tym opisem oszczędzę komuś kłopotów, które sam miałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *