Szlifierka Taśmowa – cz. 4

Poprzednia część – tutaj.

Dawno tematu nie ruszałem, ale ponieważ pojawiła się okazja zakupu piły taśmowej, to weekend upłynął pod znakiem zabawy w drewnie. Przy okazji porządek zapanował w warsztacie, powstał stolik pod piłę, oraz szuflada do stolika od wiertarki stołowej na różne szpargały co to potrzebne, a potem leżą i przeszkadzają… ale my nie o tym.

Zacząłem od zrobienia saneczek:

Saneczki stanowić będą część ruchomą szlifierki, dzięki której będzie się napinało taśmę z papierem ściernym. Mając saneczki, dociąłem na długość dwie listewki:

Listewki te następnie nawierciłem wiertłem M8, a potem wiertłem do otworów, poszerzyłem otwory pod łożyska. Wyciąłem też kawałek pręta pod wałek.

Pręt zeszlifowałem i przygotowałem do założenia wałka.

No i pomału uzyskaliśmy szkielet dolnej części.

Ostateczne przymiarki:

Czas na mechanizm napinający. Dzięki śrubie i elementowi w kształcie L, sanki będą odpychane od położenia minimalnego, dzięki czemu w pewnym momencie uzyskamy pożądane napięcie taśmy ściernej.

Pręt nagwintowany 8mm łączymy z nakrętką i wyciętą z drewna śrubą:

Na górę naklejamy kawał sklejki, żeby zamknąć nakrętkę. Po zmontowaniu całości:

Niestety, nie jest to jeszcze koniec.

Chwila użytkowania przy zablokowaniu mechanizmu we wkrętarce, ujawniła konieczność poprawy osiowości mechanizmu i konieczność wprowadzenia regulacji kąta nachylenia sanek, ponieważ taśma na chwilę obecną zsuwa się w kierunku jednej ze ścian. Cóż, kolejny temat do opracowania…

Następna część – tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *