HP T5730 ThinClient jako router do domu

W międzyczasie problemów z generatorem, odebrałem przesyłkę, a w niej HP T5730, którego planuję użyć jako router do sieci domowej oraz NAS. Sprzęcik doskonale się do tego nadaje, z racji pełnego wsparcia w Linuksie, oraz niewielkiej mocy pobieranej (w granicach 40W max).

Problemem tych cieniutkich klientów przede wszystkim jest znikoma ilość miejsca na wbudowanym dysku flash, a skoro tak, to i jego powolność względem dysków twardych z prawdziwego zdarzenia. Dysk Flash wyklucza też jakiekolwiek zastosowanie do pracy ciągłej (wytrzyma to ok. 1,5 roku – jak podaje Wojtek Grylewicz). Można, idąc śladem poprzedniego linku pokusić się o zainstalowanie dysku PATA 2,5′ (nawet SSD, są jeszcze na Allegro), ale to też ma swoje wady – takie dyski, jeśli jeszcze gdzieś są, to kończą się na 160Gb. Jest to rozwiązanie szybkie – dla tych co potrzebują prędkości (np. do serwera cache), zaś mnie zależy bardziej na pojemności, stąd – dysponując dyskiem 320Gb SATA, wsadziłem go do kieszeni USB. Oczywiście wąskim gardłem będą w tej konfiguracji porty USB 2.0, ale… przecież nie będę z tego streamował, to ma przekierowywać ruch i udostępnić miejsce na dysku jako taki sieciowy pendrive, widoczny przez wszystkie urządzenia.

Potrzeba jeszcze przynajmniej jednej dodatkowej karty sieciowej USB RJ45, no i karty WIFI obsługującej protokół AP. Wszystko za grosze można kupić na Allegro.

No i robimy Frankensteina:

Linuxa do instalacji oczywiście postanowiłem wybrać Gentoo ze względu na jego elastyczność, a ja lubię mieć wybór co do narzędzi z których korzystam. Poza tym, openRC jako init jest dla mnie, dinozaura, o wiele lepszym wyborem niż systemd.

Oczywiście po instalacji kernela, złapałem

Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(0,0)

no i tutaj straciłem sporo czasu myśląc, że nie wkompilowałem jakiegoś drivera od mostka USB-SATA, a przyczyna była bardziej prozaiczna i domyśliłem się jej po analizowaniu wyjścia dmsg dystrybucji RescueCD z której się bootowałem, oraz zdarzeń poprzedzających ten kernel panic. Dysk USB wstawał później, niż system próbował zamontować root. Dodanie

rootdelay=7

do opcji kernela załatwiło sprawę. Teraz tylko konfiguracja wszystkich opcji routera i powinno działać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *